Skip to content

Potencjał Jaworzna

Gdzie śląska pracowitość spotyka małopolską kreatywność

Jaworzno jest najdalej na wschód wysuniętym miastem województwa śląskiego, leżącym na granicy z województwem małopolskim. Historycznie i kulturowo Jaworzno stanowi część Małopolski Zachodniej. W roku 1975 włączone zostało do województwa katowickiego, a w roku 1999 weszło w skład województwa śląskiego.
Niegdyś – wraz z Chrzanowem i Trzebinią – Jaworzno tworzyło Jaworznicko-Chrzanowski Okręg Przemysłowy. Dzisiaj miasto jest ogniwem na styku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (w której skład nie wchodzi) i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. To u nas górnośląska pracowitość przenika się z małopolską kreatywnością. Jesteśmy z tego powodu dumni.

default img

Jaworzno – źródło energii

Tradycja przemysłu energetycznego sięga w Jaworznie roku 1898, bo wówczas powstała pierwsza polska elektrownia – właśnie w naszym mieście. W roku 2018 obchodziliśmy wraz TAURONEM 120-lecie energetyki w Jaworznie, a co za tym idzie w Polsce.
Obecnie dwie elektrownie produkują łącznie 7,4 TWh energii elektrycznej rocznie, czyli prąd do zasilenia około 3 mln polskich gospodarstw domowych. Jeden z największych krajowych potentatów energetycznych postawił na dalszy rozwój w naszym mieście – budowę największego i najnowocześniejszego bloku energetycznego w zasobach spółki. Blok 910 MW wyprodukuje energię dla kolejnych 2,5 mln gospodarstw w Polsce. Nie ma zatem przesady w haśle „Jaworzno – źródło energii”.

Energia biznesu

Jaworzno to nie tylko sektor energetyczny i wydobywczy. W naszym mieście działają innowacyjne przedsiębiorstwa z branży chemicznej, których produkty trafiają na rynki całego świata. Obecna jest branża automotive, a także prężnie działa branża meblarska.
Gmina wciąż dysponuje zasobami terenów inwestycyjnych, gdzie mogą powstawać kolejne zakłady produkcyjne czy przedsiębiorstwa usługowe. Jesteśmy „źródłem energii” dla innych, ale sami czerpiemy energię od kreatywnych, innowacyjnych i przedsiębiorczych mieszkańców. To oni stanowią najważniejszy zasób Jaworzna i jego największą siłę.

default img

Cała Europa w zasięgu ręki

Bezpośrednią, szybką komunikacją z całą Europą Jaworzno mogło cieszyć się już od 1847 roku, kiedy to właśnie u nas kończyła się linia Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda.
Dzisiaj Jaworzno leży na skrzyżowaniu dwóch paneuropejskich korytarzy transportowych – z Drezna do Kijowa (linia kolejowa E30 i autostrada A4) oraz z Gdańska do Wiednia (linia kolejowa E65 i droga ekspresowa S1). Dodajmy do tego fakt, iż lotnisko w Balicach znajduje się w odległości zaledwie 39 km, a lotnisko w Pyrzowicach 33 km. Niemal tuż za północną granicą naszego miasta funkcjonuje również Euroterminal kolejowy w Sławkowie.

Skip to content