Skip to content

Potencjał Jaworzna

Gdzie śląska pracowitość spotyka małopolską kreatywność

Jaworzno jest najdalej na wschód wysuniętym miastem województwa śląskiego, leżącym na granicy z województwem małopolskim. Historycznie i kulturowo Jaworzno stanowi część Małopolski Zachodniej. W roku 1975 włączone zostało do województwa katowickiego, a w roku 1999 weszło w skład województwa śląskiego.
Niegdyś – wraz z Chrzanowem i Trzebinią – Jaworzno tworzyło Jaworznicko-Chrzanowski Okręg Przemysłowy. Dzisiaj miasto jest ogniwem na styku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (w której skład nie wchodzi) i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. To u nas górnośląska pracowitość przenika się z małopolską kreatywnością. Jesteśmy z tego powodu dumni.

default img

Jaworzno – źródło energii

Tradycja przemysłu energetycznego sięga w Jaworznie roku 1898, bo wówczas powstała pierwsza polska elektrownia – właśnie w naszym mieście. W roku 2018 obchodziliśmy wraz TAURONEM 120-lecie energetyki w Jaworznie, a co za tym idzie w Polsce.
Obecnie dwie elektrownie produkują łącznie 7,4 TWh energii elektrycznej rocznie, czyli prąd do zasilenia około 3 mln polskich gospodarstw domowych. Jeden z największych krajowych potentatów energetycznych postawił na dalszy rozwój w naszym mieście – budowę największego i najnowocześniejszego bloku energetycznego w zasobach spółki. Blok 910 MW wyprodukuje energię dla kolejnych 2,5 mln gospodarstw w Polsce. Nie ma zatem przesady w haśle „Jaworzno – źródło energii”.

Energia biznesu

Jaworzno to nie tylko sektor energetyczny i wydobywczy. W naszym mieście działają innowacyjne przedsiębiorstwa z branży chemicznej, których produkty trafiają na rynki całego świata. Obecna jest branża automotive, a także prężnie działa branża meblarska.

Miasto dysponuje zasobami terenów inwestycyjnych, gdzie mogą powstawać kolejne zakłady produkcyjne oraz przedsiębiorstwa usługowe. Nowe (SUiKZP) Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (przyjęte w 2020 r.) zakłada uruchomienie trzech dużych obszarów gospodarczych o łącznej pow. ponad 500 ha. Jaworzno kładzie nacisk na szkolnictwo techniczne i zawodowe. W ciągu najbliższych 5 lat jaworznickie technika opuści blisko 1.400 absolwentów z profilowym wykształceniem poszukiwanym na rynku. Przyszłość opiera na młodych ludziach i tworzeniu atrakcyjnych miejsc pracy.

Jesteśmy „źródłem energii” dla innych, ale sami czerpiemy energię od kreatywnych, innowacyjnych i przedsiębiorczych mieszkańców. To oni stanowią najważniejszy zasób Jaworzna i jego największą siłę.

default img

Cała Europa w zasięgu ręki

Bezpośrednią, szybką komunikacją z całą Europą Jaworzno mogło cieszyć się już od 1847 roku, kiedy to właśnie u nas kończyła się linia Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda.
Dzisiaj Jaworzno leży na skrzyżowaniu dwóch paneuropejskich korytarzy transportowych – z Drezna do Kijowa (linia kolejowa E30 i autostrada A4) oraz z Gdańska do Wiednia (linia kolejowa E65 i droga ekspresowa S1). Dodajmy do tego fakt, iż lotnisko w Balicach znajduje się w odległości zaledwie 39 km, a lotnisko w Pyrzowicach 33 km. Niemal tuż za północną granicą naszego miasta funkcjonuje również Euroterminal kolejowy w Sławkowie.

Skip to content