Skip to content

Witamy w mieście nowego inwestora. Firma Krantrak-Hiab Śląsk zbuduje w Jaworznie nowy zakład

W marcu doszło do finalizacji zakupu gminnej działki inwestycyjnej w Strefie Przemysłowej II przez firmę Krantrak-Hiab Śląsk. Na nieruchomości o powierzchni 8.000 m2, powstanie autoryzowany zakład prowadzący montaż oraz pełen serwis urządzeń przeładunkowych koncernu Cargotec (żurawi, podnośników, podestów) na podwoziach ciężarówek. Inwestycja zrealizowana zostanie przy wsparciu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Nasze plany obejmują wybudowanie nowej siedziby firmy i w nowym miejscu rozszerzenie zakresu działalności o zabudowy urządzeń na podwoziach samochodów ciężarowych. Obecnie posiadamy status mikroprzedsiębiorstwa i zatrudniamy 10 osób. Po rozbudowaniu zakładu planujemy wzrost zatrudnienia proporcjonalnie do potrzeb związanych z nowym, szerszym zakresem działalności” – zapowiada Piotr Płonka, właściciel firmy Krantrak-Hiab Śląsk.

Na działce w jaworznickiej Strefie Przemysłowej II przy ul. Lema już wkrótce stanie hala produkcyjno-usługowa o powierzchni ok. 1000 m2, wraz z częścią administracyjno-biurową, socjalną i magazynową. W obiekcie przewidziano zastosowanie systemów odzysku wody deszczowej oraz wykorzystywania energii słonecznej.
Obok hali zabudowany zostanie spory plac manewrowy do prowadzenia testów pojazdów samowyładowczych. Każde z urządzeń typu HDS przed dopuszczeniem do eksploatacji objęte jest bowiem procedurą uzyskania stosownej decyzji Urzędu Dozoru Technicznego. Firma Krantrak-Hiab Śląsk ściśle współpracuje w tym zakresie z UDT.

„Serwisujemy między innymi żurawie hydrauliczne, żurawie leśne, hakowce i bramowce czy podesty załadunkowe. Jesteśmy przedstawicielem renomowanego, skandynawskiego koncernu Cargotec. Obsługujemy klientów nie tylko z województwa śląskiego, ale również z Małopolski, stąd lokalizacja w Jaworznie jest dla nas bardzo korzystna. W nowej siedzibie oprócz usług serwisowych zaoferujemy profesjonalny montaż urządzeń przeładunkowych na podwoziach samochodów”mówi Piotr Płonka.

Budowa nowej siedziby Krantrak-Hiab Śląsk w Jaworznie jest efektem współpracy Gminy Jaworzno z Katowicką SSE w zakresie pozyskiwania inwestorów i aktywizacji terenów przemysłowych. Inwestor uzyskał decyzję KSSE o wsparciu swojej działalności dnia 6 listopada 2020 roku w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Natomiast przetarg dla nowego mikroprzedsiębiorcy został rozstrzygnięty w tym roku 8 marca. Planowane nakłady inwestycyjne firmy to 3,6 mln zł, inwestor planuje również zwiększyć zatrudnienie w nowym zakładzie do co najmniej 11 osób.

Miło mi powitać w Jaworznie nowego inwestora, który wybuduje u nas zakład produkcyjny wraz z nową siedzibą firmy. Współpracujemy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną nie tylko w zakresie projektów o strategicznym znaczeniu dla regionu i kraju, do których zalicza się lokalizacja fabryki Izery i utworzenie dużego obszaru inwestycyjnego w naszym mieście. Równie ważne jest dla nas stworzenie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji dobrych warunków dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, działających w różnorodnych branżach. Oferujemy im i w przyszłości będziemy nadal oferować optymalne pod względem lokalizacji, wielkości i dostępu do sieci działki o przeznaczeniu produkcyjno-usługowym, a wsparcie i doświadczenie KSSE znacząco ułatwi proces inwestycyjny” – mówi Prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Pierwsze rozmowy z inwestorem były przeprowadzone w połowie 2018 roku, negocjacje nabrały tempa w 2020, czego skutkiem było wydanie pod koniec roku decyzji o wsparciu nowego projektu inwestycyjnego. Finalnym efektem bardzo dobrej współpracy z właścicielem firmy Panem Piotrem Płonką, jak również z Gminą Jaworzno jest zakup przez Krantrak nieruchomości w Jaworznie na terenach inwestycyjnych stanowiących ofertę Katowickiej SSE. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy inwestor w Jaworznie pozyskany przez KSSE na mocy obowiązującej umowy o współpracy z Miastem Jaworzno” – podkreśla Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. dr Janusz Michałek i dodaje, że liczy na dalszą owocną współpracę w tym zakresie.

Skip to content